Yaşam

Altın Koza Ödülleri açıklandı

ADANA (İGFA) – Bu yıl 30’uncusu düzenlenen “Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali” 18-24 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 30’uncusu düzenlenen festivalin bu yılki “Onur Ödülleri”, 60 yılı aşkın süredir sanat dünyasında derin izler bırakmış Türk sinema ve tiyatrosunun usta isimleri Cihan Ünal ve Perran Kutman’a verildi.

Festivalin bu yılki “Onur Ödülleri”;

Ortaokul ve lise yıllarında “Çocuk Saati” radyo programı ve çocuk tiyatroları ile sahneye adım attı, 1962’de Ankara Halkevi’nde tiyatro kurslarına gitti, burada oyunculuk yaptı, 1964’te Suat Taşer’in yönettiği “Oteye Doğru” adlı oyunda başrolü oynayarak Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazandı. 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nda Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olup oyunculuk kariyerine 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nda kemancı olarak başladı. 2001 yılında okulda Tiyatro Ana Sanatlar Bölüm Başkanı olarak öğretim görevlisi olarak diksiyon, mimik, rol ve sahne dersleri aldı. 1982 yılında Londra’ya giderek British Theatre Company’de Hacettepe Theatre Company’de ve Royal Company’de konuk öğretim üyesi olarak Hacettepe Theatre Co.’da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. CİHAN ÜNAL,

İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1967 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sahne alarak ilk sinema deneyimini; 1972 yılında Nejat Saydam’ın yönettiği “Şehvet” Kurbanı filmiyle Türk Sinemasının klasikleri arasında sayılan “Köyden Kente Aptal Milyoner”, “Şimdi Ne Olacak?”, “Hababam Sınıfı”, “Mavi Boncuk”, “Bülbül Ailesi” “Perihan Lehlereylanaz” adlı tiyatro kumpanyalarında 1969’da Nisa Serezli, 1973’te Sezer Sezin’de çalıştı. 1980 yılında Miyatro, 1986 yılında “Perihan Lehlereylanaz” dizisi ile seyirciyle buluşmuş, “Perihan Ablana Hayat Bilgisi” gibi en çok izlenen dizilere imza atmıştır. PERRAN KUTMAN’asunulacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında, Menderes Samancılar başkanlığında düzenlenen festivalin Yürütme Kurulu Üyeleri İsmail Timuçin, Nebil Özgentürk, Hüseyin Orhan ve Gökhan Mutlay. Festival Danışmanlığını Alin Taşçıyan, Esin Küçüktepepınar ve Akın Kılıç yaparken, Dünya Sineması Koordinatörlüğünü İzlem Oktay yürütüyor.

Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi 7 Ağustos 2023 olan yarış yönetmeliği ve başvuru formlarına https://altinkozaff.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

haber-sehitkamil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu