Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da gençlerle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da gençlerle bir araya geldi

KONYA – Konya’da, “Gençlik Buluşmaları”na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Mısır bağlantılarında hoş gelişmelerin olacağına inandığını belirterek, “Bizim körfez ülkeleriyle olan küslüğümüzü menfaate çevirmek isteyenler oldu. Tabi bunlar giderilince oyunlar bozuldu. İşte bunların içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri. İşte bizim Birleşik Arap Emirlikleriyle münasebetlerimiz pek düzgün bir pozisyonda. Daha da uygun olacak inşallah. Bu tabi malum kimi etrafları rahatsız ediyoruz. Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse birebir formda Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz.

Konya’da katıldığı toplu açılış töreni ve bir dizi programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gençlik Buluşmaları’nda gençlerle bir ortaya geldi. Gençlerle yapılan röportajların yer aldığı görüntü gösterimi izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programının açılışında yaptığı konuşmada, “Konya’da miting bugünkü buluşmamız, çok daha farklıydı. Her şeyden önce Mevlana Meydanı farklı daha da genişlemiş Mevlana Meydanına giriş zaten çok çok farklıydı. Her gelişimde çok daha farklı bir hal aldığını görüyoruz. Yani Konya’ya bir el dokunuyor. Konya garip değil. Sağ olsun bugüne kadar tüm belediye lider arkadaşlarım nitekim çok büyük hizmet verdiler. Bizler esasen merkezi idare olarak, iktidar olarak hiçbir vakit kendi haline bırakmadık. Şu an prestiji ile bizim 20 yıllık iktidar süremiz de Konya’ya yaptığımız toplam kamu yatırım olarak 80 milyar. Bunun içinde alt yapı yatırımları var, üst yapı yatırımları var tabi buna belediyenin yaptığı yatırımları katmıyorum. Bunlar sadece bizim Ankara merkezi yönetim olarak yaptığımız yatırımlardır. Gerek eğitim de yaptığımız yatırımlar. 4 üniversite Konya’da bunlar bizimle oldu ve bunun yanında sıhhatte yaptığımız yatırımlar, ulaşımda esasen yapılan yatırımlar büyük. Ankara’dan Konya’ya ister karadan gel, ister havadan gel, istersen raylı sistemle gel hepsi var mı? Var. Bunlar daha evvel yok muydu? Niçin yoktu? Niçin yapmadılar? Bizden evvel de bu ülkeyi yönetenler vardı. Onlar niçin yapmadılar? Adamların kederi yoktu fakat biz kaygılıyız. Kaygılı olduğumuz için de adımlar attık. ve düşünün artık İstanbul’dan Konya’ya yahut Ankara’dan Konya’ya gelmek artık sorun değil. Konfor arttı dert diye bir şey kalmadı. Gençlik bunları bilmesi lazım, zira 20 yıl evvel olanları artık siz bilmiyorsunuz. 20 yıl evvel o denli bir şey var mıydı? Yoktu. Artık tabi bunlar olunca gençlik, 20 yıl evvel ne vardı, bunun farkında değil. Alt yapıda ne vardı? Bugün mesela bir viyadük açılışı yaptık, 166 metre yükseklik. Birileri bunları anlamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ana muhalefete tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapılan yatırımları hatırlatarak, “Hastaneler, kamuya özel ortak alan mı bilmiyorlar, ben ne yapayım. Sorun esasen nedir idarede benim alanım iktisat. İdarede asıl olan bir, insanı yönetmektir, iki parayı yönetmektir, üç bunlarla bir arada proje üretmektir. Bu kamu özel işbirliğidir. Para senin kasandan çıkmayacak. Nereden çıkacak? Para işadamı ve yatırımcıdan… Yatırımcı ben parayı bulacağım sen de bana şu işi ver der. Onun ihalesini yapalım 10 yıllık mi, 15 yıllık mi, 20 yıllık mi, halinde ister. Mesela bizim İstanbul’da da havalimanı dünyanın en önde gelen havalimanlarından bir tanesi ve sözleşme bitiş tarihi 2041’e kadar şu andaki işletmeciler burayı yürütecek. Lakin bizim buraya cebimizden 1 kuruş para çıkmadı. Parayı onlar getirdi, onlar yaptı ve şu anda dünyanın birinci üç havalimanları ortasında bunlar. Bize birebir vakitte buradan da muhakkak bir fiyat ödemesi de yapıyorlar. Baş bu baş Lakin onlar ne yapıyor? Sakın buraya kimse gelmesin, dışardan kimse gelmesin, şayet bu ihalelere falan girerseniz ondan sonra parayı falan alamazsınız diyorlar. ya bir ülkenin ana muhalefeti bu türlü konuşur mu? Bunları söyler mi? Yani yol yapana söylüyor, hastane yapana söylüyor, ‘sakın bu işlere bulaşmayın aksi taktirde bunun altında kalırsınız’ diyorlar. Tabi onu dinleyen ve onu dinleyecek bir iktidar yok. Biz işimize bakıyoruz. ve adamlara lakap da takmışlar ‘beşli çete’ diyorlar. Bunu söylediğin vakit ülkede yabancı sermaye yatırma girer mi? Girmez. Bütün bunlara karşın şu andaki iktidara teşebbüsçüler, yerli ve yabancı güvendiği için inandığı için giriyor. İşte İstanbul havalimanı bu türlü yapıldı. ve Covid devrinde dünyada bütün havalimanları stop, ancak bizimki daima çalıştı” ifadelerini kullandı.

“Artvin Yusufeli barajı ve hidroelektrik santralini ulusal bütçeden yaptık”

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Artvin Yusufeli barajı hakkında gençlere bilgi veren Erdoğan, “Artvin Yusufeli barajı ve hidroelektrik santralini ulusal bütçeden yaptık. Dışarıda para almadık lakin yerli mühendis, personel, müteahhit firma birebir biçimde onlarla yaptık. Ama o denli bir yerde baraj yapıldı ki, bu türlü dağların ortasında teleferik sistemi ile dağları birbirine bağlayarak tüneller deliniyor ve bütün bu delinen tüneller ve bu tüneller Yusufeli ilçesini farklı bir yere taşıyoruz. Farklı bir yere taşırken baraj oradaki yapılan konutların, bir denizi haline geliyor. Yani artık bir yalı düşünün nereye bakıyor? Denize burada da nereye bakıyor? Baraja. Bu halde bir imkan ve şu anda Çarşamba günü açılışını yaptık ve senede oradan bize 5 milyar geri dönüş olacak. Bu ne demek? 7 senede bu baraj kendini finanse edecek, maliyeti 35 milyar liraya mahal ettik biz burayı. Ancak bu kadar sıkıntı şartlarda üretilen bir yatırım ki, nasip olursa bu yılın Mayıs yahut Haziran’ında barajın su dolumu bitecek. Bir taraftan enerji üretimi, bir taraftan da su noktasında sıkıntıların giderilmesine kadar her şey ‘iş bilenin kılıç kuşananın’. Yani lafla bu iş olmuyor hamdolsun. Şimdi oradan bakıyorsunuz en üst yerde Yusufeli Barajı onun altına bakıyorsunuz, Artvin var, onun altında Borçka Barajı var onun altında Muratlı Barajı var. Bütün dünyada eşi benzeri yoktur ama Türkiye’de bir barajlar sistemi var. Artvin’in böyle bir zenginliği var, güzelliği var ve bir de dünya kadar yol yaptık. Neşet Ertaş’ın dediği üzere ‘aşk ile koşan yorulmaz'” şeklinde konuştu.

“Bütün büyükşehirlerde en az bir tane Kent Hastanesi kurma amacımız var”

Gençlere seslenen Erdoğan, “Bu milletin tarihi farklı biz o denli bir tarih yazmışız ki, o tarihi yazan bu milletin torunları olarak sizlerde bizi geçeceksiniz. Bizi geçtiğiniz vakit vazifemizi yaptık deyin şayet bizi geçemezseniz, kusura bakmayın o vakit misyonunuzu yapmış olamazsınız. Zira her gün biraz daha ileri diyeceksek bu bu türlü olacak. ve bunu siz yapacak güçtesiniz. İşte Şanlıurfa’yı Adıyaman’a bağladık. Evvelce orada zahmet vardı artık bitti. Bunlar daima tıpkı süratle devam ediyor. Devam edecek. İşte sıhhatte Kent Hastanelerimiz farklı bir güç, başka bir imkan. Evvelden parası olanların gittiği yer neresiydi Amerika’ydı ve parası olduğu için gidiyordu ama şimdi artık biz ambulans uçağımızı gönderiyoruz. Almanya’da neredeyse vefata mahkum edilmiş hastamızı Hollanda’da tıpkı formda onları ambulans uçağımızla oradan alıp ülkemize getiriyoruz ve burada hastanelerimizde tedavilerini yaptırır hale geldik. Bunlarla gurur duyacaksınız, bunlarla öğreneceksiniz artık bizim elimizde bu imkanlarımız var. Hasebiyle geleceğimizi emanet edeceğimiz bir gençlik olarak sizden bu başarıyı göstereceğinize inanıyorum. Bizim artık fiziki imkanlarımız çok yeterli. Fakat bizim fiziki imkanlardan öte tabiplere muhtaçlığımız var tabiplere gereksinimimiz var bu sayıyı ne kadar arttırırsak muvaffakiyet yüzdemiz de inanıyorum ki o kadar artacak. Zira bir imkan var, fiziki imkanlar yerinde öyleyse ben tıp profesörlerine söylüyorum; hocam bak biz üzerimize düşeni siyasetçi olarak yaptık en çağdaş hastaneler artık biz de, kusura bakmayın artık siz yetiştireceksiniz öğrencileri ve göğsümüzü gere gere bizim tabibimiz da var diyeceğiz. Her geçen gün bu noktada gençliğin müracaatı ve buradaki cazibe çok daha ziyadesiyle artıyor. İnşallah kısa vakitte bu Kent Hastanelerimizde hızla bütün büyükşehirlerde en az bir tane Kent Hastanesi kurma gayemiz var. İnşallah durmak yok yola devam diyoruz ve bu amacımızı başaracağız. Natürel birileri her ne kadar gençlerimizi çantada keklik olarak bakıyor olsa da ancak onları da gençlerimiz inşallah, önümüzdeki Haziranda gereken karşılığı verecekler” diye konuştu.

“6’lı masa şu an gündemi meşgul etmenin gayreti içerisindeler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilerden Ayşe Kaya’nın “6’lı masanın aday çıkaramamasını merak ediyoruz. Sizce 6’lı masa bir önce ortak bir aday çıkarabilecek mi? Yoksa çıkaramadan dağılacak mı?” sorusu üzerine “Tabi er yahut geç Yüksek Seçim Şurasının seçim takvimi çalışmaya başladığı andan itibaren mecburen adaylarını açıklayacaklar. Ne vakit? Yüksek Seçim Şurası seçim takvimini açıkladığı vakit. Şu an onlar gündemi meşgul etmenin uğraşı içerisindeler. Gündemi nasıl meşgul ederiz işte bu türlü; ‘işte hadi sen bir yemek hazırla sana gelelim, komşu sen bir yemek hazırla sana gelelim’ şu ana kadar yaptıkları bu. Bundan sonra son toplantıyı da malum yapmışlardı lakin artık bir öbür yemek verecek bir masa çıkar mı bilemiyorum” dedi.

“Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse tıpkı biçimde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir”

Öğrencilerden Derya Olgaç da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “siyasette küslük olmaz” sözünü hatırlatarak, Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasının Yunanistan’da ve içeriden de çok fazla rahatsızlık duyanların olduğunu söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasette küslük olmaz sıkıntısı tabi yarın hangi ülkeyle gelişmeler ne gösterir başka bir bahis. Ama tabi Yunanistan rahat durmuyor. Daima üzerime üzerimize ileri geri konuşuyor, geliyor falan. Bir de Avrupa Birliği’nde bunlar çok çok farklı kampanyalar yürütüyorlar. Yani bu seçimlerden sonraki süreçte yeni bir devir açılacak. Bizim tabi burada Sayın Sisi ile yaptığımız görüşmede Türkiye Mısır ilgilerinde olayın başkanlar düzeyinde tartışılmasından öte ben kendisine onu da söyledim. Bizim Mısır halkıyla olan bağlarımız farklı tarih orda var. Tabi son devirde 9 yıllık bir süreç içerisinde bir sorun yaşadık. Tabi o akşam bilhassa de Katar Buyruğunun ortaya girişiyle bu adımı attık ve o badireyi aştıktan sonra da bir yarım saat 45 dakika kadar biz Sayın Sisi ile orada dar kapsamlı bir görüşme yaptık. Dedik ki, artık alt seviyede bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar ondan sonra da biz bu görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim. Bütün kaygımız sizlerle Türkiye ortasındaki bu kırgınlığı dargınlığı gidermek ve Akdeniz de Türkiye Mısır ortasında bu türlü bir badire yaşanmaması gerekir. Tabi çok farklı kimi şeyler daha ortamızda orada konuştuk. Daha sonra aldığım bilgi haberler çerçevesinde kendisi de bu görüşmeden çok çok keyifli olmuş, tıpkı memnunluk temennisini biz de ilettik. Artık süreç başladı. İnşallah bakanlarımızla bu süreç devam edecek daha sonra da bir ortaya gelmek suretiyle inşallah Akdeniz’de çünkü Mısır halkıyla Türk halkının birbiriyle olan bağlantıları çok farklı. Gücü bizim başkalarına kaptırmamız gerekir. Yani işte Yunanistan’ın buralara ulaşması olacak iş değil. Onun için hoş gelişmeler olacak diye inanıyorum. İşte bir ortada biliyorsunuz, bizim körfez ülkeleriyle olan küslüğümüzü menfaate çevirmek isteyenler oldu. Tabi bunlar giderilince oyunlar bozuldu. İşte bunların içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri. İşte bizim Birleşik Arap Emirlikleriyle münasebetlerimiz çok düzgün bir pozisyonda. Daha da âlâ olacak inşallah. Bu tabi malum birtakım etrafları rahatsız ediyoruz. Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse birebir halde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler