Ekonomi

İngiltere’de enflasyon rakamı faiz beklentilerini tetikledi

Mart ayında yıllık yüzde 10,1 olan enflasyonun ardından enflasyonun daha ne kadar yüksek kalacağı ve Merkez Bankalarının faiz artırımlarına ne kadar devam edeceğine ilişkin beklentiler de şekillendi.

Tüccarlar, siyasi ilginin en yüksek seviyesinin bu yıl yüzde 5 olacağını tahmin ediyor. Mayıs ve Haziran toplantılarında 25 baz puanlık artış olması ve 2023 sonunda faiz artışlarının devam etmesi bekleniyor.

Ülkede süregelen enflasyon ve borçlanma maliyetlerinin daha da artacağı beklentisi İngiliz kamuoyu ve Başbakan Rishi Sunak hükümeti üzerinde baskı unsuru olmaya devam ediyor.

Londra’daki Equiti Capital Makro Ekonomisti Stuart Cole, “Veriler banka yetkililerini endişelendirebilir. Fed’in faiz artırımlarına ara vermeye yaklaştığı bir dönemde İngiltere’de faiz artırım döngüsü devam edebilir. ” yorumunu yaptı.

Fasz’da artış beklentisi para birimi sterlinde de yükselişe neden oldu. Sterlin, 2023’te en iyi performans gösteren G7 para birimi oldu. Para birimi, Eylül ayında dolar karşısında rekor bir düşüş yaşadı.

Morgan Stanley ekonomisti Bruna Skarica, çekirdek enflasyonun hala yüksek olduğunu, dolayısıyla sıkılaştırma döngüsünün henüz bitmediğini belirtti.

İngiltere’deki piyasa uzmanları ise Fed’in bu yıl sadece bir kez faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını bekliyor.

menderesajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu