Haber

Putin’den Suudi Arabistan’daki Arap Birliği zirvesine mesaj

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayan Arap Ligi Zirvesi’ne katılanlara yaptığı açıklamada, Rusya ile Arap Birliği arasındaki diyalog çerçevesini de içeriyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem vermektedir.ifade etti.

Putin, “Rusya, modern insanlığın karşı karşıya olduğu tehditlere ve meydan okumalara etkili bir şekilde karşı koymak için Arap Birliği ile diyalog çerçevesi de dahil olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle dostane ilişkilerin ve yapıcı ortaklık etkileşiminin geliştirilmesine geleneksel olarak büyük önem vermektedir. ”ifadeleri kullandı.

Putin “Devletlerin egemenliğine ve uluslararası hukukun mevcut normlarına saygı temelinde Sudan, Yemen, Libya ve Suriye’deki krizler de dahil olmak üzere derin bölgesel sorunların barışçıl çözümü için ortak çabaları aktif olarak desteklemeye devam edeceğiz.”açıklamalarda bulundu.

Moskova’nın Çıkarları i BM kararlarının öngördüğü yaklaşımlarMevcut Arap Ligi tepesine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap Barış Girişimi temelinde Filistin-İsrail ihtilafının çözümüne yönelik her türlü yardımı sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Rus lider, şöyle devam etti: :

“Rusya ile Arap ülkeleri arasındaki çok yönlü işbirliğinin daha da genişletilmesinin ortak çıkarlarımıza tamamen uygun olduğuna inanıyoruz. Bu işbirliği, çok kutupluluk, gerçek eşitlik ve birbirinin meşru çıkarlarına saygı ilkelerine dayanan daha adil ve demokratik bir uluslararası ilişkiler sistemi inşa etmeye doğru ilerliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu