Haber

Regl olduğu için kulübeye kapatılan 16 yaşındaki çocuk öldü

Güney Asya ülkesi Nepal’de regl olduğu için evinin dışındaki barakada kalmaya zorlanan 16 yaşındaki Anita Chand, yılan sokması sonucu hayatını kaybetti.

The Guardian gazetesinin haberine göre, hak örgütlerinin uzun süredir mücadele ettiği “chhaupadi” uygulaması, regl dönemindeki kadın ve kızların evlerinin dışındaki kışlalarda zorla alıkonulmasını öngörüyor. Ülkedeki bu yasa dışı uygulama kapsamında, ülkenin batı Baitadi bölgesindeki evinin dışındaki bir barakaya kapatılan Chand, 9 Ağustos Çarşamba günü yılan sokması sonucu hayatını kaybetti.

POLİS SORUŞTURMA BAŞLATTI

Anita Chand’ın ölümü, 2019’dan beri ülkede bu nedenle bildirilen ilk ölüm oldu. Baitadi polisi, Chand’ın ölümünü araştırdıklarını açıklarken, ailesi, kızının öldüğü sırada regl olduğu iddialarını kabul etmedi.

Âdet görenlerin “temiz ve dokunulmaz olmadığı” inancından hareketle ülkede 2005 yılında “chhaupadi” hata kapsamına alınmış ve 3 aya kadar hapis ve 3 yıl para cezası verilmesine karar verilmiştir. bin Nepal rupisi ise uygulama tespit edildi.

En son, 21 yaşındaki Parwati Budha Rawat, üç gün boyunca evinin dışındaki bir kulübede kalmaya zorlandıktan sonra 2019’da öldü. Ölümü aynı zamanda 2019’da bu nedenle ülkede bildirilen beşinci ölüm oldu ve uygulamaya son vermek için ülke çapında kampanyalar başlatıldı. Olayın ardından Rawat’ın kocasının erkek kardeşi 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. (DIŞ HABERLER)

koprubasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu