Haber

Rusya, 2022’ye kadar Hindistan’a petrol ihracatını 19 kat artıracak

ST. PETERSBURG, 9 Haziran (Xinhua) — Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’dan Hindistan’a petrol ihracatının 2022’de 19 kat artarak 41 milyon tona ulaşacağını söyledi.

Energy Policy dergisinde Perşembe günü yayınlanan bir makalede Novak, Rusya’nın mevcut güç politikasını “Doğu’ya Dönüş” olarak tanımladı. Novak, Mayıs 2022’de Rusya’dan Asya ülkelerine yapılan petrol sevkiyatlarının ilk kez Avrupa’ya gönderilen hacmi aştığını belirtti. Öte yandan 2022 yılında Rusya’nın dost ülkelere yaptığı petrol ihracatı yüzde 76, petrol ürünleri ihracatı ise yüzde 20 arttı.

Başbakan Yardımcısı Novak, Rusya’nın geçtiğimiz yıl Batı pazarlarından Doğu pazarlarına yaklaşık 40 milyon ton petrol ve petrol eseri taşıdığını belirtti.

Novak ayrıca, Rus hükümetinin Asya-Pasifik bölgesine enerji ihracatını artırmak için altyapıyı daha da geliştirmek için çaba sarf ettiğini söyledi. 2026 yılına kadar Asya’ya giden ana petrol boru hatlarının kapasitesinin 32 milyon ton artırılması ve toplam 600 kilometrelik petrol boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. Rusya’nın boru sınırlarından Doğu’ya 100 milyar metreküp doğal gaz ihraç etmesini sağlayacak projeler de hayata geçiriliyor.

habercayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu